نگرانی‌ نهادهای مختلف دولتی افغانستان نسبت به تامین امنیت در انتخابات

درحالی‌که 9 روز دیگر به برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شورای شهرستان‌ در سراسر افغانستان مانده است، نگرانی‌ نهادهای مختلف دولتی و غیره نسبت به تامین امنیت این رویداد مهم ادامه دارد

نگرانی‌ نهادهای مختلف دولتی افغانستان نسبت به تامین امنیت در انتخابات

درحالی‌که 9 روز دیگر به برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شورای شهرستان‌ در سراسر افغانستان مانده است، نگرانی‌ نهادهای مختلف دولتی و غیره نسبت به تامین امنیت این رویداد مهم ادامه دارد.

دولت افغانستان و کمیسیون‎ مربوطه آمادگی خود برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراها اعلام کرده اند. نهادهای ناظر بر انتخابات نیز خواهان اقدامات و جدیت بیشتر نهادهای امنیتی در این زمینه شده‌اند.

سید حفیظ‌الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون انتخابات مستقل افغانستان در این زمینه از دولت خواسته وظیفه خود در قبال تامین امنیت این رویداد راایفا کند. 9 نامزد و 100 شهروند افغانستان تاکنون بر اثر حمله تروریستی به مراکز انتخابات کشته شدند.

یوسف رشید مدیر بنیاد "انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان" با اشاره به کشته شدن برخی کاندیداها اعلام کرده است: "نگران تامین امنیت انتخابات هستیم. عدم هماهنگی میان نامزدها و نیروهای امنیتی وجود دارد. ما نباید ما بیش از این شاهد چنین حوادثی باشیم".

-آمادگی 54 هزار نیروی امنیتی برای تامین امنیت انتخابات

به گفته نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت کشور افغانستان، "برای 5100 مرکز و 21 هزار محل 54 هزار سرباز معین شده است؛ تمام نیروهای دفاعی، امنیتی و استخبارات، حتی نیروی هوایی روز انتخابات در تأمین امنیت شرکت خواهند کرد".

سرور دانش، معاون رئیس‌جمهور افغانستان در دیدار با سفرا و نمایندگان جامعه جهانی بر آمادگی دولت برای تأمین امنیت و برگزاری انتخابات در زمان معین تاکید کرده و گفته است: " دولت جهت برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و آزاد با کمیسیون مستقل مربوطه همکاری همه‌جانبه دارد".

از سوی دیگر، گروه طالبان نیز اعلام کرده است: «بخش زیادی از خاک افغانستان تحت کنترل داریم. بنابراین انتخابات فاقد مشروعیت و درچارچوب منافع آمریکاست از مردم افغانستان می خواهیم انتخابات پارلمانی آتی را تحریم کنند».

نظارت 60 هزار ناظر بر انتخابات پارلمانی افغانستان

حفیظ‌الله هاشمی، سخنگو و عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان همچنین بیان داشته است:

«برای بیش از 60 هزار نفر، کارت نظارت بر روند انتخابات افغانستان را صادر کرده‌ایم. این ناظران از احزاب سیاسی، رسانه‌ها، نمایندگان نامزدان، نهادهای انتخاباتی و اعضای جامعه مدنی هستند. 

دو هزار و صد نفر از احزاب، 37 هزار از نامزدها، 330 نفر از رسانه‌ها،‌ 12100 تن از اعضای جامعه مدنی و نهادهای ناظر انتخاباتی و 9 هزار نفر از ناظران بین‌المللی از کمیسیون انتخابات تاکنون کارت نظارت گرفته اند".

انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌های افغانستان پس از 8 سال و با سه سال تاخیر در بیستم اکتبر جاری با مراجعه مردم به 21 هزار صندوق در بیش از 22 هزار حوزه رای‌گیری برگزار خواهد شد. در این انتخابات بیش از 2500 نامزد برای تصدی 249 کرسی مجلس نمایندگان رقابت می‌کنند. احتمالا برخی مراکز به دلیل تهدیدهای امنیتی در روز انتخابات بسته خواهند بود.خبرهای مرتبط