گزارش چشم انداز جهانی 2017 آژانس بین المللی انرژی

گزارش منتشره از سوی آژانس بین المللی انرژی آینده ترکیه را چگونه پیش بینی می کند؟

گزارش چشم انداز جهانی 2017  آژانس بین المللی انرژی

در روزهای گذشته آژانس بین المللی انرژی، گزارش چشم انداز جهانی 2017 را منتشر کرد. در این گزارش چشم انداز انرژی جهانی از چهار دیدگاه مورد بررسی قرار گرفته  و بر روی محورهای کاهش هزینه های تکنولوژی تولید انرژی تجدید پذیر، افزایش سهم برق در کل مصرف انرژی، استفاده گسترده از انرژی پاک در چین و تبدیل شدن ایالات متحده آمریکا به یکی از قوی ترین بازیگران معادله انرژی جهانی در سایه نفت و گاز صخره ای تاکید شده است.

بر اساس پیش بینی های انجام گرفته در این گزارش، جمعیت جهان که هم اکنون حدود 7.4 میلیارد نفر است، در 20 سال آینده بالغ بر 9 میلیارد نفر خواهد شد و افزایش جمعیت نیز باعث افزایش تقاضای انرژی خواهد شد. بنابراین تاکید شده است که برای پاسخگویی به این افزایش تقاضا باید بر تکنولوژی های انرژی تجدید پذیر و استفاده پربازده از گاز طبیعی و سایر انرژی ها بیش از پیش اهمیت داده شود.

در حال حاضر منابع انرژی تجدیدپذیر که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود، حدود 20 درصد انرژی مورد نیاز جهان را تامین می کند. در این گزارش پیش بینی شده است که چین و هندوستان با افزایش فعالیت های خود در زمینه انرژی خورشیدی، ظرفیت خود در تولید انرژی تجدید پذی را بالا خواهند برد و در 20 سال آینده، 40 درصد از انرژی مصرفی جهان از منابع انرژی تجدیدپذیر تامین خواهد شد.

در این گزارش پیش بینی شده است که همراه با کاهش هزینه ها شاهد افزایش قابل توجهی در سهم انرژی های تجدید پذیر در مصرف انرژی جهانی در دوره های آتی باشیم. در این گزارش ذکر شده است که در سال 2030 منبع اصلی تولید برق در اتحادیه اروپا انرژی باد خواهد بود و این امر نیز مسیر بازارهای انرژی را هم در بعد منطقه ای و هم در بعد جهانی تغییر خواهد داد.

مسئله دیگری که این گزارش بر روی آن تاکید کرده است، ادامه فعالیتهای تولید نفت و گاز صخره ای در ایالات متحده تا سال 2020 و تبدیل شدن ایالات متحده در سال 2020 به یک صادر کننده بزرگ نفت می باشد. از سوی دیگر قیمت نفت تا اواسط سال 2020، همچنان افزایش خواهد یافت و بالغ بر 83 دلار خواهد شد و نفت به مدت طولانی در بازار انرژی جهانی حرف اول را خواهد شد.

تاثیر وسائط نقلیه الکتریکی و افزایش تولید این وسایط نقلیه بر میزان تقاضای نفت، یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در این گزارش است. در حالی که تعداد وسائط نقلیه الکتریکی موجود در جاده های جهانی در حال حاضر حدود 2 میلیون است، انتظار می رود این تعداد در سال 2025 به 50 میلیون و در سال 2040 بالغ بر 300 میلیون عدد شود. پیش بینی می شود که افزایش تعداد خودروهای الکتریکی به میزان تقریبا 2 درصد بر تقاضای جهانی نفت تاثیر داشته باشد، این امر نیز نشان می دهد که طی 20 سال آینده وسائط نقلیه الکتریکی تاثیرات عمده ای بر بازار نفت نخواهند داشت.

حال این سوال مطرح است که گزارش منتشره از سوی آژانس بین المللی انرژی آینده ترکیه را چگونه پیش بینی می کند؟

انرژی های تجدید پذیر که از مسائل اصلی مورد تاکید در این گزارش هستند، اساس و زیربنای سیاست انرژی ترکیه در 20 سال آینده هستند. ترکیه که از موقعیت و پتانسیل بسیار خوبی در مورد منابع تجدیدپذیر برخوردار است، باید از این پتانسیل در اسرع وقت استفاده کرده و آن را تبدیل به امتیاز و فرصت نماید.

در این چارچوب استراتژی استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر را که یکی از جدی ترین اقدامات انجام گرفته در حوزه سیاست ملی انرژی و معدن می باشد، می توان به عنوان گامی بسیار مهم ارزیابی کرد. استراتژی استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر که زمینه تولید داخلی با استفاده از تکنولوژی داخلی را فراهم می کند، از سویی منجر به توسعه صنعت انرژی تجدیدپذیر در تركیه شده و از سوی دیگر نیز سبب هماهنگی بخش انرژی تجدیدپذیر ترکیه با جهان خواهد شد.

امروز ما شاهد تغییر منابع تولید برق از زغال سنگ و نفت خام به منابع تجدید پذیر در جهان هستیم. بنابراین آنچه که در حوزه انرژی جهان اتفاق می افتد و مسیر پیش روی این حوزه در آینده بسیار واضح است و ترکیه نیز نباید از این معادله خارج شود.

اگر ترکیه بتواند از توان بالقوه خود در زمینه انرژی تجدیدپذیر به شکلی کارآمد و پربازده استفاده نماید، مسلما خواهد توانست در این حیطه صاحب سخن شود و بسیاری از کشورهای پیشرو منطقه را نیز پشت سر خواهد گذاشت. بدون شک سیاستهای حمایتی طرحریزی شده و سرمایه گذاریهای انجام گرفته در زمینه انرژی تجدید پذیر، ترکیه را یک گام به جلو سوق خواهد داد و در بازارهای انرژی صاحب سخن خواهد کرد.خبرهای مرتبط