گزارشی وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

پیش بینی می شود نیاز ترکیه به سرمایه گذاری در زمینه انرژی در دهه آینده بالغ بر 110 میلیارد دلار شود، بنابراین ترکیه در راه تبدیل شدن به پایگاه انرژی با گامهای مطمئن به پیش می رود

گزارشی وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

در روزهای گذشته، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه برات آلبایراک با ارائه گزارشی در کمیسیون برنامه و بودجه پارلمان، سرمایه گذاری های برنامه ریزی شده در زمینه انرژی در دوره جدید را اعلام کرد. در این گزارش با اشاره به این که یکی از اهداف مهم ترکیه در دوره آتی، تبدیل شدن به پایگاه انرژی است، اعلام گردید که پیش بینی می شود نیاز ترکیه به سرمایه گذاری در زمینه انرژی در دهه آینده بالغ بر 110 میلیارد دلار شود، بنابراین ترکیه در راه تبدیل شدن به پایگاه انرژی با گامهای مطمئن به پیش می رود.

یکی از موضوعات مهم مورد بحث در این گزارش، نیاز به افزایش فعالیت ها در زمینه اکتشاف نفت و چاه های استخزاج نفت تا پایان سال است. براساس آمار و ارقام مربوط به سال 2016، در ترکیه روزانه به طور متوسط 51 هزار بشکه نفت تولید می شود که این میزان تنها پاسخگوی 7 درصد از نفت مصرفی ترکیه می باشد، بنابراین لازم است که  چاه های جدید نفتی کشف گردد. در حال حاضر تعداد چاه های نفتی مشغول فعالیت در ترکیه بیش از 4700 چاه نفت است. با افتتاح 65 چاه دیگر در پایان سال جاری انتظار می رود فعالیت های اکتشاف نفت در ترکیه افزایش یابد و شاهد افزایش قابل توجه تولید نفت در چهار گوشه ترکیه باشیم.

یکی دیگر از مسائل ارائه شده در این گزارش، خبر مربوط به  تکمیل بخش اعظمی از پروژه تاناپ بود. تکمیل 94 درصد از پروژه تاناپ که مهم ترین حلقه انتقال مستقیم گاز از خزر به اروپا در پروژه کریدور گاز جنوب می باشد، خبر بسیار مهمی برای ترکیه و اروپا است،. ترکیه با افزایش میزان خرید گاز طبیعی از آذربایجان و افزایش مصرف آن در بازارهای داخلی خود در سال 2018، امنیت عرضه در گاز طبیعی را تامین خواهد کرد.

تاریخ تعیین شده برای آغاز بکار پروژه تاناپ که امکان انتقال گاز طبیعی از ترکیه به اروپا و امنیت عرضه انرژی به اروپا را فراهم خواهد کرد و از اهمیت استراتژیک در تبدیل ترکیه به پایگاه انرژی برخوردار است، سال 2020 است. بعد از این تاریخ، ترکیه که مسیر جریان گاز طبیعی از شرق به غرب خواهد بود، تبدیل به یکی از کشورهایی خواهد شد که تعیین کننده تجارت گاز طبیعی در منطقه می باشند.

از سوی دیگر، با فعالیتهای انجام گرفته در پروژه خط لوله گاز طبیعی جریان ترک که با روسیه به امضا رسیده و با سرعت تمام در حال انجام است، چنین بنظر می رسد که روسیه در جستجوی بارازهای جدید برای صادرات گاز، بر محور ترکیه متمرکز شده است. ترکیه علاوه بر هدایت جریان گاز طبیعی از شرق به غرب، با انتقال گاز طبیعی از شمال به اروپا، اهمیت استراتژیک خود در تامین امنیت عرضه انرژی به اروپا را تقویت می کند.

یکی دیگر از توسعه های انجام گرفته در زمینه گاز طبیعی، راه اندازی دو واحد ذخیره سازی گاز طبیعی (LNG) و فرآیند تبدیل دوباره آن به گاز (FSRU) در حاتای و خلیج ساروس است. ظرفیت ذخیره سازی گاز مایع در ترکیه که 15 درصد از میزان کل گاز طبیعی وارداتی آن را گاز مایع (LNG) تشکیل می دهد، تنها حدود 2.7 درصد است و این امر نشان می دهد که ترکیه نیاز به افزایش ظرفیت ذخیره سازی گاز مایع در اسرع وقت دارد. انتظار می رود که با آغاز بکار دو واحد ذخیره سازی گاز طبیعی (LNG) و فرآیند تبدیل دوباره آن به گاز (FSRU)، ظرفیت ترکیه در این زمینه بالغ بر 10 میلیارد متر مکعب شود.

با به پایان رسیدناین فعالیتها و آغاز بکار این مراکز، ظرفیت ذخیره سازی گاز طبیعی در ترکیه به میزان 20 درصد مصرف سالانه خواهد بود و در صورت بروز هر گونه مشکل در عرضه گاز طبیعی، ذخایر موجود در پایانه های LNG وارد همل خواهد شد. علاوه بر این، همراه با پایانه های شناور LNG، واردات تنها به یک کشور واحد وابسته نخواهد بود و بدین ترتیب تنوع منبع و کشور در تامین گاز طبیعی فراهم خواهد شد.

در پایان این گزارش بر تاسیس نیروگاه های هسته ای آک کویو و سینوپ اشاره شده و اعلام گردید که مسئله تامین امنیت در عرضه انرژی از این بعد نیز پیشرفت چشمگیری داشته است. نیروگاه های هسته ای که توانایی کار 24 ساعته را دارند و تحت تاثیر شرایط آب و هوایی و جوی قرار نمی گیرند، یکی از مهم ترین عناصر تامین منابع انرژی بی وقفه در یک کشور هستند. در این چارچوب می توان گفت که هر چه قدر فعالیتهای مربوط به تاسیس دو نیروگاه هسته ای آک کویو و سینوپ  زودتر به پایان برسد و نیز فعالیتهای مربوط به تعیین محل سومین نیروگاه هسته ای زودتر نهایی شود، به همان میزان ترکیه زودتر می تواند به منابع انرژی بدون وقفه دسترسی پیدا کند و به هدف خود در جهت تبدیل شدن به پایگاه انرژی به پیش رود.

 خبرهای مرتبط