مطبوعات خارجی چهارشنبه 6 دسامبر 2017

اردوغان: ترکیه می تواند بدلیل مسئله قدس روابط خود را با اسرائیل قطع بکند

مطبوعات خارجی چهارشنبه 6 دسامبر 2017

 

خبرگزاری رویترز انگلستان: ترکیه می تواند بدلیل مسئله قدس روابط خود را با اسرائیل قطع بکند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه طی سخنانی در اجلاس گروه پارلمانی حزب متبوعش اعلام کرد : بیت المقدس خط قرمز مسلمانان جهان است.

رئیس جمهوری ترکیه ضمن اظهار تاسف از اخبار مربوط به اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بیت القمدس را بعنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت اعلام داشت : آقای ترامپ بیت المقدس خط قرمز مسلمانان است. این می تواند منجر به قطع روابط دیپلماتیک مان با اسرائیل شود. آمریکا را یکبار دیگر از اینجا مورد هشدار قرار می دهم. شما نمی توانید چنین گامی بردارید. آیا به تمامی کارهایی که در آمریکا می بایست انجام می دادید، تحقق بخشید؟ که این موضوع بماند؟ آیا مبارزه با سازمان تروریستی داعش را به نتیجه رساند که این موضوع هم در دستور کار قرار گیرد؟

 

خبرگزاری مهر ایران: انتقال سفارت امریکا به قدس نگران کننده می باشد.

بر اساس این گزارش، ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه طی سخنانی در رابطه با اعلام قدس بعنوان پایتخت اسرائیل از سوی امریکا ضمن تاکید براینکه، اخبار مربوط به تغییر موقعیت قدس که تحت ضمانت سازمان ملل قرار دارد، بی نهایت نگران کننده می باشد، اظهار داشت، این اقدام با موقعیت دینی و تاریخی قدس، قراردادهای بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل مغابرت دارد.

کالین گفت، گام این چنینی روند صلح خاورمیانه را که در اصل شکننده می باشد، از میان برداشته و موجب بروز تنش و درگیریهای جدیدی خواهد شد. امیدواریم که امریکا مرتکب این اشتباه وخیم نشود. حراست از موقعیت قدس و حرم شریف اهمیت حیاتی دارد.

 

رادیو صدای روسیه: چاووش اوغلو بمنظور شرکت در اجلاس وزرای خارجه ناتو در بروکسل بسر می برد.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه بمنظور شرکت در اجلاس وزرای خارجه ناتو در بروکسل بسر می برد. چاووش اوغلو با رکس تیلرسون همتای امریکایی خود دیدار و گفتگو خواهد کرد. در این دیدار تعهد دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در راستای دادن اسلحه به ی پ گ شاخه سازمان تروریستی پ ک ک در سوریه و دادن اسلحه از سوی پنتاگون به این گروه تروریستی مورد بررسی قرار داده خواهد شد. چاووش اوغلو با نیکوس کوسیاس همتای یونانی خود نیز گفتگو خواهد کرد.

 

سایت اینترنتی رادیو صدای امریکا: کنفرانس ترکیه در واشنگتن

8 امین کنفرانس ترکیه با هماهنگی نهاد تولید اندیشه میدل شرقی در واشنگتن ترتیب یافت. جاناتان کوهن معاون مستشار امور اروپا و یوروآسیای وزارت خارجه امریکا طی سخنانی در کنفرانس با اشاره براینکه، روابط ترکیه و امریکا همواره صاحب بافت عمیقی بوده است، به اهمیت ادامه دیالوگ و دیپلماسی فشرده بین دو کشور تاکید نمود. وی گفت، ترکیه در ناتو صاحب دومین ارتش بزرگ می باشد. ترکیه از نظر میزبانی از پناهندگان سوری شایسته هر گونه تقدیر و ستایش می باشد.خبرهای مرتبط