مطبوعات خارجی 30 نوامبر 2018

رسانه های گروهی جهان چه میگویند

مطبوعات خارجی 30 نوامبر 2018

آژانس خبری ایرنای ایران: چهارمین اجلاس عالی کمیته استراتژیک ترکیه – قطر، با شرکت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و شیخ تمی بن حامد آل ثانی امیر قطر در استانبول ترتیب یافت و طرفین در ادامه همکاریهای نظامی به توافق رسیدند.

کانال خبری بلومبر امریکا: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ابراز داشت که ترکیه گامهای لازمه در خصوص سازمان تروریستی جدایی طلب ی پ گ /پ ک ک که از سوی امریکا حمایت میگردد و برخی مناطق سوریه را اشغال کرده است را برخواهد داشت.

آژانس خبری ریا نووستی روسیه: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ابراز داشت که سازمان تروریستی داعش، پروژه ای است که از سوی برخی محافل برای ایجاد رعب و وحشت در دنیا، تشکیل یافته است.

آژانس خبری اسوشیتدپرس امریکا: ترکیه با اعلام اینکه دریای سیاه باید به شکل دریای صلح دربیاید، از روسیه و اوکراین دعوت کرد تا تنش میان خود را از طریق دیالوگ حل نمایند.

آژانس خبری رویترز انگلستان: مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه ابراز داشت که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تقاضای دیدار کرده است که هم اکنون مانعی برای انجام این دیدار وجود ندارد.

رادیو صدای روسیه: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از سکوت اروپا در مقابل اعتراضات و خشونتهای پلیس در فرانسه انتقاد کرد. اردوغان گفت: "هم اکنون در پاریس اعمال تروریستی انجام میشود. آیا هیچ صدایی در رسانه های بین المللی در این رابطه میشنویم؟ نه، دنیا سکوت کرده است. هیچ یک پاریس را نمیبینند. چرا نمیبینند؟ نمیخواهند که لکه دار شوند. چه بخواهید و چه نخواهید، دنیا این مسائل را دنبال میکند."

آژانس خبری ریانووسکی روسیه: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ابراز داشت که در تجارت با کشورهای دیگر، طرفدار استفاده گسترده تر از واحدهای پول ملی میباشد.

آژانس خبری AFP فرانسه: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز سه شنبه طی سخنانش در رابطه با "رفتارهای بی پروا" در قبرس هشدار داد. اردوغان گفت: "رفتارهای بی پروای یونان و بخش یونانی نشین قبرس که از سوی دول اروپایی حمایت میگردند، منبع تهدید و خطر حتی برای خودشان میباشد."

آژانس خبری ایرنای ایران:  ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه ابراز داشت که تحقیقات مرتبط با قتل جمال خاشقچی در ترکیه ادامه دارد ولی عربستان سعودی موظف است که این مسئله را روشن نماید.

آژانس خبری AFP فرانسه: نام Malcolm X مدافع حقوق بشر به خیابانی که سفارت جدید امریکا در آنکارا منتقل میشود داده شد.

صدای امریکا:  شراکت مهم ترکیه در تولید جنگنده های F-35، در گزارش وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) منعکس شد.خبرهای مرتبط