مهمترین رویدادهای تاریخی در عرصه جهان در روز ۲۵-م ماه اکتبر

مهمترین رویدادهای تاریخی در عرصه جهان در روز ۲۵-م ماه اکتبر برابر با ۳-م آبان ماه عبارتند از:

مهمترین رویدادهای تاریخی در عرصه جهان در روز ۲۵-م ماه اکتبر

در سال ۱۶۶۰جنگهای بیست و سه ساله فردریك گیوم معروف به منتخب كبیر، موجد و موئسس كشور پروس، برای ایجاد اتحاد میان دسته ها و طبقات مختلف پروس كه از اقوام و نژادهای مختلف بودند، آغاز شد فردریك گیوم كه اولین پادشاه پروس بود، برای ایجاد این اتحاد كه آن را برای بقای پروس از نان شب واجبتر میدانست، تا روز ۱۹ مارس ۱۶۸۳ میلادی كه به نتیجه رسید جنگید.
در سال ۱۸۸۱ مالاگا پابلو پیكاسو مشهورترین نقاشان قرن بیستم در شهر در اسپانیا متولد شد. وی نقاشی را از هشت سالگی شروع كرد و از هجده سالگی كم كم نامش به عنوان یك نقاش با استعداد و نوساز معروف شد. وی بعدها به فرانسه سفر كرد و از سال ۱۹۰۰ سبك جدیدی را در پیش گرفت كه بعدها خود وی پرچمدار آن سبك شد و آن كوبیسم بود .شاهكار هنری وی تابلوی معروف گورنیكا است.
در سال ۱۸۹۳ چایكووسكی آهنگساز و موسیقیدان مشهور روس بعد از ۵۳ سال زندگانی در پطرزبورگ بدرود حیات گفت. از وی آثار بسیاری به صورت سنفونی و اوپرا باقی مانده كه از معروفترین آنها باید باله دریاچه قو، اوژن اونگین و رومئو ژولیت را نام برد.
در سال ۱۹۳۵ در اثر بروز طوفان در هاییتب ۲ هزار تن کشته شدند.
در سال ۱۹۳۶ آدولف هیتلر و بنیتو موسیلینی ارتش روما- برلین را تاسیس کردند.
سال ۱۹۴۴ جنگ بزرگ دریایی فیلیپین در آبهای اقیانوس آرام و در حوالی مجمع الجزایر فیلیپین بین نیروی دریایی ژاپن و ایالات متحده آمریكا با شكست ژاپنیها به پایان رسیده بود آغاز جنگهای بعدی شد. نبردهای بعدی از روز۲۴ اكتبر آغاز شد و هدف ژاپنیها ممانعت از پیاده شدن آمریكایی در سواحل فیلیپین بود. تلفات ژاپن در این جنگ ۳۲ كشتی و ۸۰۰ هواپیما و تلفات آمریكاییها ۵۲ كشتی و ۱۲۰۰ هواپیما بود.
در سال ۱۹۶۰ دولت کوبا تمامی شرکتهای وابسته به آمریکا را در کشور خود ملی اعلام کرد.
در سال ۱۹۷۱ جمهوری خلق چین به سازمان ملل متحد پیوست.
در سال ۱۹۸۱ کوک برگ ارکنه کون دبیر دوم سفارت ترکیه در رم از سوی تروریستهای ارمنی اسالا به شهادت رسید.
در سال ۱۹۸۴ ویروس هپاتیت کشف شد.
در سال ۱۹۸۴ آخرین حکم اعدام در ترکیه ثبت شد.
در سال ۲۰۰۱ مایکروسافت ویندوز اکس پی را وارد بازار کرد.
در سال ۲۰۰۸ مهندس غلامرضا امانی یکی از چهره های شناخته شده اجتماعی و فرهنگی آذربایجان در جاده اهر- تبریز به همراه دو برادر بزرگش در اثر تصادف رانندگی درگذشت.


برچسب ها: تاریخ , روزشمار

خبرهای مرتبط