مهمترین رویدادهای تاریخی در عرصه جهان، در روز ۲۳-م ماه مارس، برابر با ۳-م فروردین ماه

مهمترین رویدادهای تاریخی در عرصه جهان

مهمترین رویدادهای تاریخی در عرصه جهان، در روز ۲۳-م ماه مارس، برابر با ۳-م فروردین ماه

در سال ٦۲٥ میان مسلمانان و مشرکان قریش در عربستان سعودی در فاصله میان مکه و مدینه، جنگ احد اغاز شد.
در سال ۱۷۹٦ آقا محمد خان قاجار موسس سلسله قاجاریه پس از شکست دادن جانشینیان کریمخان زند، در تهران تاجگذاری کرد. او تهران را به پایتختی برگزید. بعد از وی برادرزاده‌اش فتحعلی شاه به حکومت رسید. به نقل از ژان گورآقامحمدخان تیراندازی، سوارکاری و خواندن و نوشتن و حفظ کردن قرآن را نزد مادرش جیران خانم - که از بهترین تیراندازان بود - فراگرفت. او در سیزده سالگی جزو بهترین تیراندازان قشون محمدحسن خان بود و فرمانده دستهٔ تجسس یا طلایه‌دار قشون پدرش گردید. وی با آن سن اندک، شجاع و بااراده بود و از مرگ ترسی نداشت. او فردی بسیار کتابخوان بود و حتی شب آخر عمرش نیز این عادت را ترک نکرد. دشمنانش خواجگی و بیکاری اش را دلیل کتابخوانی اش می دانستند، ولی او حتی در جنگ ها نیز کتابخانه شخصی اش را با خود حمل می کرد. همچنین سال ها به تحصیل علم فلسفه نزد شیخ علی تجریشی پرداخت. وی به زبان های فارسی، ترکی، عربی و روسی مسلط بود و به زبان فرانسه آشنایی داشت. ناپلئون بناپارت در فوریه سال ۱۸۰٥ نامه ای به فتحعلیشاه می نویسد ودر آن نامه از آقا محمد خان قاجار تمجید می کند. امپراطور وقت فرانسه در توصیف جنگ ها و آشوب های داخلی ایران پس ازنادر شاه تا زمان سلطنت قاجارها می نویسد : " پیشینیان تو لابد از یک قرن به این طرف لایق حکمرانی چنین ملّتی نبوده اند که گذاشته اند از نفاق خانگی آزار ببینند واز بین بروند. "
در سال ۱۷۹۱ائتتا پالم، مدافع هلندی حقوق زنان، نخستین باشگاه زنان را با نام کنفدراسیون دوستداران حقیقت تاسیس کرد.
در سال ۱۸٤۸مجارستان، استقلال خود را از اطریش اعلام کرد.
در سال ۱۸۷٦ ضیاء گوک آلپ که از اندیشمندان متأخر پان تورانیسم محسوب می شود در شهر دیاربکر ترکیه متولد شد. وی مقام و جایگاه ویژه ای در میان ترک گرایان دارد و پدر ترک گرایی لقب گرفته است. از نظر وی میهن ترکان، توران بزرگ است که کشوری جاودانی است و از بالکان شروع شده و تا دریای چین پیش می رود. وی در این راستا تئوریهای بسیار مهمی در زمینه ی تاریخ، فلسفه، اقتصاد، جامعه شناسی و سیاست ارائه داد که هر کدام باب ویژه ای در زمینه ی پان ترکیسم محسوب می شود. سه اصل وی همواره مورد توجه ترک گرایان بعد از وی بوده است: ترک گرایی، اسلام گرایی و نو گرایی.
در سال ۱۹۰۳برادران رایت نخستین هواپیمای "بال- ثابت" تاریخ را مورد آزمایش قرار دادند.
در سال ۱۹۱٤ زینال خلیل، شاعر بزرگ آذربایجانی متولد گردید.
در سال ۱۹۱۹بنیتو موسولینی، اتفاق واحدهای مبارز فاشیست را در ایتالیا تاسیس کرد.
در سال ۱۹۲٥ ایرج میرزا، شاعر قاجاری متولد تبریز، در تهران درگذشت. وی یکی از شاهزادگان فرهیخته قاجاری بود. او مخالف حضور پر رنگ روحانیت در جامعه و دشمن خرافات دانسته می شود. اشعار سیاسی و طنزامیز مختلفی از وی به یادگار مانده است. ایرج میرزا یکی از مدافعان حقوق زنان نیز محسوب می شد.
در سال ۱۹۲٥ فیلم بنهور که گرانترین فیلم تاریخ سینمای صامت می باشد، پس از صرف هزینه ای در حدود ۳میلیون و ۹۰۰هزار دلار، بر پرده رفت.
در سال ۱۹۳۳مجلس رایشتاگ المان، به آدولف هیتلر اجاره داد که کشور را از طریق تصویب قرارنامه ها اداره کند.
در سال ۱۹٥٦ جمهوری اسلامی پاکستان تاسیس شد.
در سال ۲۰۱۱الیزابت تایلور، هنرپیشه معروف هالیوود درگذشت.خبرهای مرتبط