افزایش جمعیت مناطق پاکسازی شده با عملیات سپر فرات در سوریه

جمعیت مناطق پاکسازی شده از اشغال داعش در جریان عملیات سپر فرات توسط ارتش آزاد سوریه با حمایت ترکیه به طور میانگین 4.5 برابر افزایش یافته است

افزایش جمعیت مناطق پاکسازی شده با عملیات سپر فرات در سوریه

با پایان عملیات سپر فرات و پاکسازی مناطقی از شمال سوریه از اشغال گروه های تروریستی و تامین امنیت در این مناطق، بازگشت شهروندان سوری به کشورشان هر روز بیشتر می‌شود. در همین راستا جمعیت مناطق پاکسازی شده طی این عملیات از زمان آغاز آن بدینسو 4.5 برابر افزایش یافته است.

مجالس محلی در مناطقی که توسط ارتش آزاد سوریه و با حمایت نیروهای مسلح ترکیه پاکسازی شد، تلاش می کنند با کمک ترکیه خدمات دولتی را ارائه بدهند. دولت‌های موقت که وابسته به مجالس محلی این مناطق هستند سرشماری نفوس و مسکن انجام داده اند.

بر اساس آمار منتشر شده از این سرشماری به دنبال تامین امنیت و برقراری صلح در مناطق عملیاتی سپر فرات به طور میانگین میزان جمعیت ساکن 4.5 برابر افزایش داشته که این میزان در بعضی از مناطق به 9 برابر نیز می‌رسد.

با در نظر گرفتن این سرشماری، جمعیت این مناطق از 52 هزار نفر به حدود 236 هزار نفر رسیده است.

در شهر صوران استان حلب که جمعیت آن در زمان اشغال داعش به 5 هزار نفر می‌رسید در حال حاضر حدود 25 هزار نفر ساکن هستند.

جمعیت شهر چوبان‌بی در مرز با استان کیلیس ترکیه نیز که پیش از عملیات سپر فرات 4 هزار نفر در آن زندگی می‌کردند با افزایش بیش از 5 برابری به 20 هزار نفر رسیده است. 

- جرابلس؛ مرکز بازگشت آوارگان سوری 

جمعیت شهرستان جرابلس که اولین منطقه آزاد شده در جریان عملیات سپر فرات بود پیش از این عملیات و اشغال داعش کمتر از 7 هزار نفر بود. 

سرشماری مجلس محلی در جرابلس نشان می‌دهد که با ادامه تامین آب و برق از سوی ترکیه و ارائه خدمات بهداشتی و آموزشی در این شهرستان، جمعیت جرابلس در حال حاضر به 36 هزار نفر افزایش یافته است.

- تامین آرامش و امنیت 

سـرشماری در شهرستان مارع از توابع استان حلب که در گذشته همواره هدف حملات گروه های تروریستی داعش و پ.ی.د قرار می گرفت، نشان می دهد که جمعیت این منطقه از 7 هزار نفر به 27 هزار نفر افزایش یافته است. 

اهالی شهر دابق در شمال سوریه که در پی اشغال این شهر از سوی گروه تروریستی داعش به هزار نفر کاهش یافته بود، امروز به 12 هزار تن رسیده است. 

همچنین اهالی منطقه قباسین نیز از 11 هزار تن به 30 هزار نفر افزایش یافته است. 

لازم به ذکر است در جریان عملیات سپر فرات حدود 2 هزار و 55 کلومتر مربع از مناطق شمال سوریه از اشغال داعش پاکسازی شد.

خبرگزاری آناتولیخبرهای مرتبط