بعد از داعش در سوریه نوبت چیست؟

سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه در روزنامه دیلی صاباح ترکیه اقدام به انتشار مطلبی در روز دوم دسامبر تحت عنوان "بعد از داعش در سوریه نویت چیست؟" کرده است.

بعد از داعش در سوریه نوبت چیست؟

ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه در روزنامه دیلی صاباح ترکیه اقدام به انتشار مطلبی در روز دوم دسامبر تحت عنوان "بعد از داعش در سوریه نویت چیست؟" کرده است که بخش اول آن اینک تقدیم شما عزیزان می شود:

 سوریه پس از داعش و اسد، نباید بار دیگر هزینه ای برای قدرت نمایی های جدید در جغرافیای سیاسی برجسته خود در غالب ماجراجویی نوینی پرداخت کند. این کشور در این مرحله می باید تبدیل به مامنی برای ملت سوریه و میلیون ها پناهنده سوری باشد.

ایا با توجه به اینکه در حال حاضر داعش در سوریه شکست داده شده، دولت ایالات متحده، حمایتهای خود را به حزب اتحاد دموکراتیک(PYD)  به عنوان شاخه سوری پ.ک.ک در این کشور و نیز به یگانهای نظامی حفاظت مردمی (YPG) متوقف خواهد کرد یا خیر؟ این سوال در روز 24 نوامبر در خلال یک مکالمه تلفنی رجب طیب اردوغان رییس ترکیه و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مورد بحث قرار گرفت. پاسخ ترامپ به این پرسش مثبت بود و وی گفت که حمایت گسترده نظامی آمریکا به YPG  بسیار زودتر می باید متوقف میشد. با این حال، چندین روز بعد، پنتاگون بیانیه ای صادر کرد که مخالف اظهارات ترامپ بود. این تحولات چه معنایی برای سوریه، ترکیه و روابط ترکیه و آمریکا در پی خواهد داشت؟

این اظهارات متناقض واشنگتن نشان دهنده اختلاف داخلی در دولت کنونی ایالات متحده است. شما می توانید فرض کنید که سخنان رئیس جمهور موضعی نهایی است و برای موسسات وابسته به آن الزام آور است. انتظار آنکارا از واشنگتن آن است که پس از شکست داعش در رقه، آمریکا به حمایتهای وسیع مالی و نظامی خود از شاخه های سیاسی و مسلح پ.ک.ک در سوریه، خاتمه دهد. با این حال، مقامات آمریکایی روابط خود با YPG  را مبتنی بر تبادلات دوطرفه دانسته و آنرا موقتی اعلام کرده اند. آنها موکدانه می گویند که آمریکا اسلحه داده شده به آنها را پس خواهد گرفت.

سیاست ایالات متحده در راستای حمایت از این گروه تروریستی در سوریه بر أساس این ادعا است که این گروه نیرویی موثر علیه داعش است. رسانه های ایالات متحده با مشروعیت بخشیدن به این ادعا در طول دو سال گذشته، اخبار متعدد و همراه با عکسهای مختلف از تروریستهای زن YPG  منتشر کرده اند.  بسیاری از این گزارش ها، جرائم و جنایت PKK و YPG در سوریه چون؛

 رفتارهای ظالمانه با مردم محلی اعم از اعراب و کردها، مهاجرت اجباری، تغییر بافت جمعیتی، بهره گیری از کودکان برای جنگ، ویران کردن روستاها، بستن احزاب سیاسی مخالف و ادارات و سازمان های رسانه ای و و دیگر اقدامات جنایتکارانه را،

لاپوشانی و حتی توجیه می کردند.  آنها حتی پا را فراتر نهاده و با ابزار تبلیغاتی ای که مورد خرید یک خواننده غربی است، بدن و شخصیت زنان را در تصاویر و اخبار خود مورد استفاده قرار داده اند و حتی کوشیدند تا وضعیتی رمانتیک به تروریستها در سوریه ببخشند.

این سیاست تروریست گرا، در بطن خود موارد متعددی از طنز را به همراه دارد؛ به عنوان مثال ترکیه بهترین متحد امریکا در سوریه است و ترکیه ای که از اهمیت کلیدی برای آمریکا برخوردار است در حال نبرد با گروه تروریستی مورد حمایت آمریکا است که خواستار خودمختاری از سوریه است و واجد بینشی مبتنی بر مارکسیسم-لنینیسم می باشد!

از سوی دیگر، این ادعا که YPG نیروی موثر در مقابل داعش است به هیچ وجه با واقعیت منطبق نیست. مثلا اگر ایالات متحده آمریکا چنین حمایتی را از گروههای دیگری چون ارتش آزاد سوریه ، ترکمنها و یا کردهای مخالف پ.ک.ک می کردند، آنها نیز می توانستند به قدرتی موثر تبدیل شوند، بدون اینکه منجر به یک مشکل امنیتی برای کشورهای همسایه خود گردند.

در واقع آمریکا با دست یازیدن به چنین اقدامی، ضمن کنار زدن دیگر گروهها در سوریه، ترجیح داده تا با گروههای تروریستی مارکسیست-لنینیست و یا ملی گرای-جدایی طلب همکاری کند.

وى در ادامه اين مقاله نوشت:

«آیا ایالات متحده می تواند تضمین دهد که پس از شکست داعش در سوریه با خلع سلاح کردن پ.ی.د/ی.پ.گ از تمامیت سیاسی و ارضی سوریه حمایت خواهد کرد؟

البته این احتمال ضعیف است، چون همانطور استفاده آمریکا از پ.ی.د/ی.پ.گ، اين گروه نیز از آمریکا برای منافع خود استفاده کرده است. اعتراض‌های ترکیه به این سیاست‌ کاملا معقول است.

بنابراين هرگونه پشتیبانی از پ.ی.د/ی.پ.گ به طور مستقیم یا غیرمستقیم به نفع پ.ک.ک تمام می شود. این امر، امنیت ملی ترکیه را تهدید می کند. یعنی هر سلاح و گلوله ارسال شده به ی.پ.گ باعث افزایش طول عمر پ.ک.ک می شود".

کالین خاطرنشان کرد: دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهور آمریکا در گفتگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، همتای خود در 24 نوامبر گذشته، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا واشنگتن به پشتیبانی خود از گروه‌های تروریستی پ.ی.د و ی.پ.گ، شاخه‌های پ.ک.ک در سوریه پایان خواهد داد یا نه؟، گفته بود که حمایت نظامی کشورش از ی.پ.گ باید پیش‌تر از این به پایان می رسید. ولی تنها چند روز بعد مقامات پنتاگون اظهاراتی برخلاف سخنان ترامپ ارائه کردند. اظهارات متناقض مقامات واشنگتن در واقع نشانگر وجود اختلاف نظر جدی بین آنها است.

وی اظهار داشت: یک بازی جدید از سوی قدرت‌ها برای منافع استراتژیک و قلمروی بیشتر پس از نابودی کامل داعش در سوریه در حال اجرا است. روسیه و ایران می خواهند با در قدرت نگه داشتن بشار اسد نفوذ خود در سوریه را حفظ کنند. آمریکا نیز درصدد است که به حضور خود در بخش شرقی فرات ادامه دهد و به این صورت با ایران و روسیه هم تراز باشد. اما این وضعیت تنها منجر به بروز درگیری‌های شدید و افزایش بی‌ثباتی در سوریه خواهد شد.

سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرد: با توجه به اینکه گروه تروریستی داعش در سوریه شکست خورده است، واشنگتن باید ارتباط خود با پ.ی.د/ی.پ.گ را قطع و بر حفظ تمامیت ارضی سوریه در چارچوب روندهای ژنو و آستانه تمرکز کند.

 خبرهای مرتبط