پژوهشگر مسائل ایران: ترامپ مخالف استراتژی دفاعی ایران است

یک پژوهشگر مسائل ایران در آنکارا در رابطه با اظهارات دیروز دونالد ترامپ درباره برجام گفت که او می‌خواهد این کشور استراتژی دفاعی خود را کنار بگذارد.

پژوهشگر مسائل ایران: ترامپ مخالف استراتژی دفاعی ایران است

محمت کوچ پژوهشگر مسائل ایران در آنکارا طی سخنانی در پنل «سیاست خارجی اخیر آمریکا: سوریه، قدس، ایران، روسیه » گفت: اظهارات دیروز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نشان می دهد که وی می‎خواهد ایران استراتژی دفاعی خود را کنار بگذارد.

این پنل با حضور کارشناسان و دانشجویان در سالن کنفرانس موسسه تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی (SETA) در آنکارا پایتخت ترکیه برگزار شد. کوچ در ادامه سخنرانی خود همچنین گفت:

«ترامپ دیروز با لحن شدیدی از ایران انتقاد کرد. واشنگتن همواره تهران را به حمایت از تروریسم متهم می کند. ترامپ خواهان اجازه بازرسی از مناطق نظامی و غیرنظامی در ایران است.

ترامپ خطاب به مردم ایران گفت که پول‌هایی که تهران بعد از برجام به دست آورده را نه برای رفاه آنها، بلکه در راستای اهداف خود در منطقه مصرف کرده که باید به آن پایان دهد و تولید موشک بالستیک دوربرد را نیز متوقف کند.

از نظر رئیس جمهور دونالد ترامپ، ایران در پی اعمال مجدد تحریم ها یا این شروط را می پذیرد و یا شکنندگی اقتصادی در داخل ایران سبب بروز اعتراضات مردمی و تغییر این رژیم می شود.

اپوزیسون خارج از ایران دو گروهند؛ موافقان تحریم و مخالفان آن که معتقدند حتی بقای ایران را تهدید می‌کند. آنها خواهان تغییر رژیم بدون تجزیه و تضعیف ایران هستند. اقتصاد ایران در دوران پسابرجام نیز بهبود نیافت».

- محی الدین آتامان، معاون اقتصادى بنیاد پژوهش های سیاسی و اقتصادی ترکیه «ستا» طی سخنانی در این پنل اظهار داشت:

«بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ تغییراتی مهمی در سیاست داخلی و خارجی آمریکا به وجود آمد. اظهارات وی خارج از چارچوب و سنت های دولت ایالات متحده آمریکا است.

این امر برای خود آمریکا و سایر کشورها مشکل ساز می شود. ترامپ در لغو برجام طوری برخورد کرد که انگار این توافق تنها توسط دولت اوباما و آمریکا انجام شده است. ترامپ مذاکرات چندین ماهه سایر طرف‌ها را نادیده گرفت».

آنکارا/سلنا صمدلی/خبرگزاری آناتولیخبرهای مرتبط