ایرانی‌ها درباره خروج آمریکا از برجام چه می‌گویند؟

بسیاری از شهروندان ایران در گفتگو با خبرنگار "آناتولی" در تهران دیدگاه خود درباره خروج آمریکا از برجام و ضرب‌الاجل 180روزه ترامپ برای اجرای تحریم‌های جدید علیه کشورشان را مطرح کردند.

ایرانی‌ها درباره خروج آمریکا از برجام چه می‌گویند؟

مردم ایران در خیابان های مانند همیشه پرهیاهوی تهران، در گفتگو با خبرنگار آناتولی به ارائه دیدگاه های خود درباره خروج آمریکا از برجام و تحریم های احتمالی ایالات متحده علیه کشورشان پرداختند.

چند نفر از آنها نظر خود را مطرح کردند، اما بسیاری نیز حاضر به گفتگو در این باره نبودند. نگاه های متفاوتی به تصمیم دونالد ترامپ وجود دارد، اما به نظر می رسد نگاه مردم هم تا حدی همسو با تصمیم دولت ایران است.

حسن محمدی اولین نفری که درخواست خبرنگار آناتولی را پذیرفت. او که شغل آزاد است، در این زمینه گفت:

"اینکه برجام چه تاثیری بر اقتصاد ما دارد به خودمان بستگی دارد. باید به خود و تولیدات مان متکی باشیم. قطعا به آنها احتیاجی نداریم. دولت ایران رفتاری منطقی در قبال خروج آمریکا از برجام داشته است. تا زمانی که اروپا به برجام پای‌بند باشد به نفع ماست که در این توافق بمانیم".

الهام باقری دختر جوان تهرانی که همراه با مادرش از ایستگاه مترو بیرون آمده بود، نیز اظهار داشت:

"جویای کار هستم. با تصمیم اخیر دونالد ترامپ نرخ دلار و قیمت ها هر روز بالا می رود. نمی دانم چه انتظاری می شود از این مملکت داشت".

سعید رستمی یک شهروند دیگر تهرانی که مغازه دار دار است هم نظر متفاوتی نسبت به دیگران دارد. وی هم می گوید: 

"ترامپ برای افزایش قیمت نفت این تصمیم را گرفت. مشخص است که برنامه اقتصادی دارند. آنها به دنبال منافع خود هستند. تصمیم ایران به نفع این کشور است. با باقی ماندن 5 کشور در برجام، این توافق ادامه پیدا می کند".

علیرضا علیزاده، کارمند و نسبت به خروج آمریکا از برجام بدبین است. او هم تصریح کرد:

"ایران کشوری مصرف کننده است. صنعت ما خوابیده است. تمام نیاز خود را باید از خارج وارد کنیم. در شرایط تحریم چگونه می خواهیم نیاز کشور را برطرف کنیم. آمریکا 180 روز به کشورهای دیگر مهلت داد. واقعا نگرانم که یک سال دیگر چه مشکلاتی گریبانگیر ما خواهد شد".

نادر حسنی، راننده تاکسی 63 ساله است. او حرفش را بسیار ساده می زند و می گوید:

"یک ذره آسایش، یک ذره خوبی و یک ذره راحتی می خواهیم. عمر ما گذشت، اما جوانان چه می خواهند بکنند. چطور می خواهند زندگی کنند. به یادم نمی آید هیچ زمانی اینطور قیمت ها بالا رفته باشد.

زندگی بر ما سخت می گذرد و هر روز هم سخت تر می شود. حالا که آمریکا از برجام خارج شده و تحریم ها دوباره برمی گردد من نمی دانم مردم چگونه می خواهند زندگی کنند! چه بلایی سر جوانان ما می آید".

 

خبرگزاری آناتولیخبرهای مرتبط