قدردانی یونانی‌تباران ترکیه از خدمات رئیس‌جمهور اردوغان

نمایندگان جامعه یونانی‌تباران ترکیه خدمات بی‌شائبه رئیس‌جمهور رجب طیب اردوغان مانند اعطای حق شهروندی به آنان را بی‌سابقه دانستند.

قدردانی یونانی‌تباران ترکیه از خدمات رئیس‌جمهور اردوغان

جامعه پنجاه هزار نفره یونانی‌تباران که در شهرهایی مانند استانبول و غیره متولد شده و اکنون ساکن این کشور هستند، از رئیس‌جمهور رجب طیب اردوغان بابت اعطای حق شهروندی ترکیه به آنان تقدیر و تشکر کردند.

آنها اکنون از لحاظ حقوقی با دیگر شهروندان ترکیه برابرند. استولی بربراکیس، روزنامه‌نگار برجسته و عضو جامعه یونانی‌تباران ترکیه در این رابطه به خبرگزاری آناتولی گفت:

«اکنون خودمان را با شهروندان ترکیه یکسان می‌دانیم. روند اعطای شهروندی به ما که در دوران نخست‌وزیری رجب طیب اردوغان آغاز شد، در تاریخ نود ساله جمهوری ترکیه بی‌سابقه بوده است.

او تنها کسی است که پس از مصطفی کمال آتاترک به جامعه یونانی‌تباران استانبول هویت بخشید. اقدامات رئیس‌جمهور اردوغان برای ما را تاکنون هیچ مسئول دیگری در ترکیه انجام نداده است.

کسی از ظلم به یونانی‌تباران ترکیه اطلاع چندانی ندارد. تنها خود می‌دانیم که چه بر ما رفته و چه کسی این زخم را التیام بخشیده است. او در دوران نخست‌وزیری خود یک سخنرانی تاریخی انجام داد.

از نزدیک شاهد بودم که برخی اعصای ارشد انجمن‌های جامعه یونانیتباران گفتند اگر در آن دوران، چنین نخست وزیری در ترکیه وجود داشت ما به یونان نمی‌آمدیم و اکنون اینجا نبودیم.»

یورگی کرباکی دیگر روزنامه نگار برجسته عضو این جامعه هم در تایید حرف‌های بربراکیس اظهار داشت:

«هیچ نخست‌وزیری در ترکیه به رخدادهای 7-6 سپتامبر 1955 اشاره نکرده است، اما اردوغان این موضوع را چندین بار گفت که یونانی‌تباران به این کشور فرستاده شده‌اند. این رویکرد ایشان تاثیر بسیاری در وضعیت ما داشته است.

ما اکنون برخلاف گذشته حق اظهارنظر داریم. دین عنصر مهمی برای جامعه اقلیت است. در استانبول چندین کلیسا داریم که در شرایط بسیار خوبی نگهداری می‌شوند. آنها از حقوقی برخوردارند که از زمان دولت عثمانی تاکنون بی‌سابقه است.»خبرهای مرتبط