سی و هفتمین سالگرد کشتار حما

سی و هفت سال از کشتار مردم حما به دست رژیم حافظ اسد که منجر به کشته شدن ده ها هزار تن شد، می گذرد.

سی و هفتمین سالگرد کشتار حما

 

دیروز سی و هفتمین سالگرد کشتار ده‌ها هزار تن از مردم حما سوریه به دست رژیم حافظ اسد است. "عبدالرحمن مصطفی" رئیس ائتلاف ملی نیروهای انقلابی و مخالفان سوری (SMDK) به این مناسبت با خبرگزاری آناتولی گفت‌وگو کرده است. 

وی با اشاره به اینکه کشتار مذکور را می توان قتل عام نامید اظهار داشت: "خاطره ای تلخ در ذهن مردم سوریه است. رژیم اسد با این قتل عام و کشتار ده ها هزار تن بر سوریه مسلط شد. جنایات کنونی بشار اسد نیز شبیه به کشتار حما است. 

به دلیل آنکه جامعه بین المللی در کشتار حما ساکت ماند، اسد امروز جسارت تکرار آن را پیدا کرده است."

مصطفی با ابراز تعجب از تحمیل اسد به مردم سوریه توسط برخی کشورها، تصریح کرد: "تحمیل اسد موجب بروز فاجعه های بزرگی برای سوریه شده است. هیچ راهی غیر از قطعنامه 2254 سازمان ملل و بیانیه ژنو برای دستیابی به یک راه حل سیاسی در سوریه وجود ندارد. 

رژیم اسد به مانند گذشته فاجعه ای برای منطقه است. به ویژه کشورهای لبنان، عراق و ترکیه آسیب های زیادی از این رژیم دیده اند."

- کشتار 1982 حما 

در فوریه 1982 شهر حما با یورش نیروهای مسلح سوریه به این شهر به منظور سرکوب شورش مخالفان حکومت حزب بعث سوریه و حافظ اسد به رهبری اخوان المسلمین صورت گرفت. شهر قبل از محاصره بمباران شد و پس از آن به مدت 27 روز مورد حمله توپخانه ای قرار گرفت که منجر به جان باختن ده ها هزار تن شد. رفعت اسد برادر حافظ اسد فرماندهی نیروهای رژیم را برعهده داشت. 

سازمان عفو بین الملل تعداد کشته ها را بین ده تا 25 هزار نفر اعلام کره است. 

کمیسیون حقوق بشر سوریه نیز تعداد کشته شدگان را بین 30 تا 40 هزار تن ذکر کرده است. سی هزار نفر نیز ناپدید شده اند. 

پس از این رویداد بیش از 100 هزار نفر بازداشت و 800 هزار نفر نیز مجبور به ترک این کشور شدند.

 

 خبرگزاری آناتولیخبرهای مرتبط