نخست وزیر یونان: اتحادیه اروپا در زمینه مهاجران باید از ترکیه حمایت کند

آلکسیس سیپراس در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری آناتولی اظهار کرد که یونان و ترکیه باید مناسبات خود را به سود منطقه و مردم دو کشور گسترش دهند.

نخست وزیر یونان: اتحادیه اروپا در زمینه مهاجران باید از ترکیه حمایت کند

آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان پیش از سفر به ترکیه در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری آناتولی درباره روابط آنکارا و آتن گفت: احترام، صداقت و صراحت پایه روابط من با اردوغان را تشکیل می دهد. باید مناسبات خود را به سود منطقه و مردم دو کشور گسترش دهیم. 

سیپراس با اشاره به میزبانی ترکیه از بیش از 4 میلیون پناهجو اظهار کرد: جامعه جهانی باید به این موضوع توجه کرده و اتحادیه اروپا نیز در این زمینه باید از همسایه مان حمایت کند.

وی در ادامه تصریح کرد: ترکیه و یونان در مورد مشکل مهاجرت های غیرقانونی برای اولین بار در سال 2015-2016 نشان داد که می توانند در این عرصه با هم همکاری داشته باشند. میزان مرگ و میر مهاجران در عبور غیرقانونی از دریای اژه به میزان چشمگیری کاهش یافت.

نخست وزیر یونان روابط آنکارا و آتن را به دو دوره؛ پیش از کودتای نافرجام گروه تروریستی گولن در سال 2016 و پس از آن تقسیم کرد و افزود: من جزء اولین مقامات خارجی بودم که در کودتای نافرجام 15 جولای با اردوغان تماس گرفتم و حمایت خود از وی را ابراز کردم.

سیپراس خاطر نشان کرد که رجب طیب اردوغان اولین رئیس جمهور ترکیه بود که پس از سال ها به یونان سفر کرد، گفت: باور دارم که در این سفرم به ترکیه که سر آغاز آن در ژانویه 2017 بود، گفتمان و مذاکرات پر ثمری خواهیم داشت.

وی درباره آینده روابط یونان و ترکیه اظهار کرد: یونان بحران اقتصادی را پشت سر گذاشت و صفحه جدیدی در روابط با کشورهای همسایه "مقدونیه شمالی" و آلبانی باز کرد؛ باید شرایط لازم برای گامی تاریخی در روابط ترکیه و یونان نیز فراهم شود. باید درچارچوب حقوق بین المللی و احترام متقابل اقداماتی در راستای منافع مردم و منطقه انجام دهیم.

نخست وزیر یونان افزود: هرچند در روابط با جناب اردوغان از مراحل دشواری عبور کرده باشیم اما موفق به پشت سر گذاشتن بسیار از موانع سر راه شدیم. روابط ما با جناب اردوغان بر پایه احترام، صداقت و شفافیت است. در قرن بیست و یکم برای ایجاد یک رابطه هماهنگ بین مردم و تاریخ بر پایه دوستی تلاش مستمر داشته باشیم.

او درباره مسئله قبرس نیز تصریح کرد: ترکیه و یونان باید تلاش کنند تا در زمینه مسئله قبرس بر اساس قطعنامه های شورای امنیت به یک راه حل پایدار و عادلانه دست یابند. تشکیل جمهوری فدرال قبرس که به عضویت اتحادیه اروپا در آمده و به نفع مردم ترک و روم باشد، تنها راه حل است.

آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان ضمن قدردانی از ترکیه برای میزبانی از 4 میلیون پناهجو، گفت: یونان از ترکیه در مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا حمایت کرد. باید این حمایت را گسترش دهیم. در روزهای اخیر فشار زیادی به جزایر یونان در زمینه پذیرش پناهجویان آمده است. هنوز روند پذیرش پناهجویان در بسیاری از کشورهای اروپایی به کندی پیش می رود. اما یونان در این زمینه بسیار فعال است و پر سرعت عمل می کند. کشورهای اتحادیه اروپا باید از کشورهایی که در زمینه بحران پناهجویان بیشترین آسیب را دیده حمایت کند.

 

 

 خبرهای مرتبط