اردوغان: قدرتمند بودن به معنی محق بودن نیست

اردوغان اظهار داشت، "تصمیم ترامپ در خصوص قدس، به معنای انداختن منطقه در حلقه ای از آتش است."

اردوغان: قدرتمند بودن به معنی محق بودن نیست

اردوغان اظهار داشت، "تصمیم ترامپ در خصوص قدس، به معنای انداختن منطقه در حلقه ای از آتش است." 

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جمع مردم در فرودگاه اسن‌بوغای آنکارا پیش از سفر به یونان در خصوص تصمیم دولت آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان "پایتخت اسرائیل" گفت: "اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی ترامپ رئیس جمهور آمریکا، نقض قطعنامه 478 سازمان ملل که الحاق قدس شرقی از سوی اسرائیل در سال 1980 را بی اعتبار خوانده، می باشد."

اردوغان با بیان اینکه تاکنون هیچ کشوری به غیر از آمریکا و اسرائیل، گامی در راستای نقض قطعنامه سازان ملل در رابطه با قدس برنداشته افزود: اگر آقای ترامپ می گوید که "من قدرتمند هستم، پس حق با من است"، اشتباه می کند. قدرتمند بودن به معنی محق بودن نیست. کسی که بر حق است، قدرتمند به شمار می رود.

وی در ادامه افزود: چنین اقدامی قرار دادن جهان و به ویژه منطقه در بستر آتش و درگیری است. آقای ترامپ به دنبال چه هستی؟ این چه رویکردی است؟ رهبران سیاسی نه برای آشفتگی، بلکه برای مصالحه هستند.

 اردوغان در پایان تصریح کرد: گفت‌وگوهای تلفنی مان ادامه داشته و درخواست مذاکره نه تنها با سران کشورهای اسلامی که حتی با پاپ هم کردم که امشب یا فردا صبح صورت خواهد گرفت. زیرا قدس عبادتگاه مسیحیان نیز به شمار رفته و باید در این خصوص با وی صحبت کنم. گفت‌وگویی نیز با پوتین و همچنین سران کشورهای غربی از جمله آلمان، انگلستان، فرانسه و اسپانیا خواهم داشت. زیرا این مسئله دیگر تنها مربوط به مسلمانان نبوده و به وظیفه انسانی تبدیل شده است.

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد، به عنوان رئیس ادواری سازمان همکاری اسلامی روز چهارشنبه 13 دسامبر تمامی اعضا را در استانبول گردهم خواهد آورد. 

اردوغان افزود مذاکرات و گفتگو با کشورهای مرتبط در این موضوع ادامه دارد.

 

 خبرهای مرتبط