چاووش اوغلو: آمریکا حامى فرقه تروريستى فتو است

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت تمام دنیا متوجه خيانت فرقه تروريستى فتو شده و امیدواریم آمریکا نیز اين امر را بپذيرد

چاووش اوغلو: آمریکا حامى فرقه تروريستى فتو است

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه طی سخنانی در دیدار با شهروندان ترک لس آنجلس آمریکا، اظهار داشت: "کل دنیا متوجه خيانت فرقه تروریستی فتو شده است. امیدواريم آمریکا نیز متوجه این را درك كند، اما متأسفانه ما تاکنون شاهد حمایت اين كشور از تركيه نبوده ایم".

چاووش اوغلو با اشاره به اینکه آمریکا از مهم ترین متحدان ترکیه است، گفت:

"به دلیل موضوع فتو و حمايت تسلیحات آمريكا از گروه تروریستی پ.ی.د، شاهد تنش در روابط آنکارا و واشنگتن هستیم. قصد داريم اين موارد را نیز از طریق گفت وگو حل و فصل کنیم".

ما در شرایط عادی نه با ایالات متحده و نه با اتحادیه اروپا يا با آلمان مشکلی نداریم. آلمان اکنون خواهان بهبود روابط با ما شده است. در آخرین سفرم صفحه جدیدی را در روابط دو کشور گشوديم. وزیر امور خارجه جدید اتریش نیز طی تماس تلفنی از ابراز علاقه خود به ترکیه و ترک‌ها سخن گفت.

ملت ترکیه بیدار شده و اعتماد به نفس خود را دوباره به دست آورده است. باید یاد بگیرید که با کشوری مثل ترکیه و ملت ترک چگونه رفتار کنید. اما اینکار با یک نگاه آمرانه و خودبرتربینانه ممکن نیست بلکه باید همانند دو شریک برابر گفتگو کنیم".

در سال‌های گذشته در مورد قتل‌عام‌ها در سوریه گفتگو می کردیم ولی در سال 2017 به ويژه بعد اٰز روند آستانه و گام‌هایی که برداشته ایم، امروز وضعیت در سوریه بهتر شده است. روند قابل قبول بدون راه حل سیاسی و بدون ایجاد ثبات در سوریه ممکن نیست. ما در روند سیاسی متمرکز شده ایم وترکیه در این مسئله نقش اصلی را برعهده دارد".خبرهای مرتبط