با پهپادها در منطقه امن حائل نظارت خواهیم کرد

مولود چاووش اوغلو: با اشاره به توافقنامه سوچی اعلام کرد که از طریق پیهپادها نیز مناطق حائل غیرنظامی در ادلب را تحت کنترل و نظارت خواهیم داشت

با پهپادها در منطقه امن حائل نظارت خواهیم کرد

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که براساس توافق سوچی نظارت (بر منطقه حائل غیرنظامی) از پهپادها نیز در کنترل و نظارت استفاده خواهیم کرد  و ترکیه و روسیه مشترکا اقدام به گشت زنی در این مناطق خواهند کرد.

وی که پس از نشست با وزیران اردنی با روزنامه نگاران صحبت می کرد افزود: ترکیه و روسیه در تشکیل منطقه حائل غیرنظامی در ادلب همکاری خواهند کرد و گشت زنی های مشترک خواهند داشت. پهپادها نیز بر این منطقه نظارت خواهند کرد.

چاووش اوغلو با اشاره به تهدید گروه های افراطی در منطقه گفت: با تلاشهای ترکیه توان گروه های تروریستی در منطقه کم شده است. تهدید اصلی نیز این است که در صورت عملیت نظامی در این منطقه مشخص نیست که تروریست ها به کجا خواهند رفت. اگر وضعیت پیچیده می شد معلوم نمی شد که تروریست ها راهی چه مناطقی می شدند اما اکنون می توان با کنترل بیشتری آنها را از بین برد.

وی در پایان تصریح کرد که پهپادهای ما و روسیه در این منطقه خواهند بود و از هر لحاظ نظارت خواهیم داشت. رژیم اسد نیز حمله ای به منطقه حائل نخواهد داشت. 

- تغییری در موقعیت ادلب ایجاد نخواهد شد

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به توافق با روسیه در مورد ادلب اظهار داشت: روسیه تدابیر و اقدامات لازم را برای جلوگیری از حمله رژیم اسد به ادلب اتخاذ خواهد کرد. بر اساس توافق سوچی مرزهای ادلب حفظ شده و تغییری در موقعیت آن ایجاد نخواهد شد. همه در جای خود باقی خواهد ماند.

وی افزود: "منطقه‌ای به شعاع 15-20 کیلومتری از سلاح های سنگین پاکسازی شده، غیرنظامیان در آنجا مانده و تنها گروه های تروریستی تخلیه خواهند شد.

سلاح های سنگین از تاریخ 15 اکتبر از منطقه عاری از سلاح (غیرنظامی) خارج خواهند شد و تا پایان امسال دو آزادراه M4 و M5 (در سوریه) که از لحاظ تجاری اهمیت دارند، برای تردد خودروها باز خواهند شد."

گفتنی است رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین همتای روس وی روز گذشته در نشستی در سوچی بر سر ایجاد یک منطقه حائل غیرنظامی به عمق 15-20 کیلومتر در ادلب سوریه توافق کردند. این منطقه به عنوان منطقه حائلی میان نیروهای رژیم سوریه و مخالفان مسلح عمل خواهد کرد.خبرهای مرتبط