گزارش سفر اردوغان به ونزوئلا

اردوغان: بنا به درخواست ونزوئلا یک مسجد در کاراکاس احداث می کنیم که به دوستی دو کشور کمک کند

گزارش سفر اردوغان به ونزوئلا

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای انجام دیدارهای رسمی به ونزوئلا سفر کرد.

اردوغان که در بدو ورود به ونزوئلا از آرامگاه سیمون بولیوار در این شهر دیدن کرد، از سوی دلسی رودریگز، معاون رئیس جمهور ونزوئلا مورد استقبال قرار گرفت.

اردوغان رئیس جمهور ترکیه با کودکانی که با در دست داشتن پرچم های ترکیه و ونزوئلا مقابل بنای یادبود سیمون بولیوار منتظر وی بودند، صحبت کرده و با آنها عکس یادگاری گرفت.

پس از ورود رئیس جمهور ترکیه به ساختمان آرامگاه، ارکستر سمفونیک ونزوئلا سرود ملی دو کشور را نواخت.

در ادامه اردوغان تاج گلی را نثار آرامگاه کرد.

رئیس جمهور پس از دریافت اطلاعات درباره این بنا، دفتر یادبودرا امضا کرده و در آن چنین نوشت:

"بسیار خوشحال و مفتخرم که اولین سفر رسمی در سطح ریاست جمهور از ترکیه به ونزوئلا را به جای می آوردم. یاد سیمون بولیوار رهبر افسانه ای ونزوئلا را که سمبل مبارزه مردم آمریکا لاتین در نیل به استقلال است، بر سر مزار وی گرامی می دارم.

ما نیز با دادن نام این مبارز آزادی بخش به یکی از خیابان های اصلی در آنکارا یاد وی را گرامی می داریم. میراث بجای مانده از وی آتش استقلال و آزادی را در سراسر جهان و بویژه در ونزوئلا و آمریکای لاتین شعله ور خواهد ساخت.

اردوغان سپس به همراه نیکولاس مادورو همتای ونزوئلایی خود در همایش کاری ترکیه – ونزوئلا شرکت کرد.

رئیس جمهور ترکیه با سخنرانی در این همایش گفت: "به عنوان کشوری که در ماه های اخیر با حملات شدید اقتصادی روبرو شده است، رفتارهای مخرب در پارامترهای سیستم تجارت جهانی را تایید نمی کنیم."

اردوغان با یادآوری سوء قصد انجام گرفته علیه مادورو در تاریخ 5 آگوست گفت: این حادثه حمله ای خائنانه به اداره استقلال و آزادی مردم ونزوئلا بوده است. من می دانم که همبستگی قوی دولت ونزوئلا با مظلومین باعث ناراحتی برخی محافل شده است.

اردوغان با اشاره به پتانسیل بالای روابط اقتصادی با ونزوئلا گفت:

"ما معتقدیم که باید به بهترین نحو از این پتانسیل بهره ببریم. بنابراین تلاش می کنیم همکاری هایمان را با ونزوئلا بر اساس منطق برد – برد به پیش ببریم. با آقای مادورو در دیدار دو جانبه و نیز در دیدار بین هیاتها همکاری های دوجانبه خود در مسائل دوجانبه و چندجانبه منطقه ای را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

اردوغان با تاکید بر اینکه روابط تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری بین دو کشور تحت نظارت مقامات بلند پایه تحقق خواهد یافت، گفت: "نه تنها در زمینه های اقتصادی بلکه در تمامی موضوعات منطقه ای و جهانی نیز با رئیس جمهور مادورو در ارتباط نزدیک خواهیم بود.

رئیس جمهور با یادآوری اینکه ارتباطات تجاری و اقتصادی با آمریکای لاتین و منطقه کارائیب در 10 سال گذشته بسیار افزایش یافته است، گفت: در حالیکه حجم تجارت با این منطقه در سال 2016 در حدود 7 میلیارد دلار بود، این رقم در 9 ماه اول سال 2018 بالغ بر 9.2 میلیارد دلار شده است که این ارقام در دوره بعدی افزایش خواهد یافت.

اردوغان با تاکید بر اینکه این سفر صفحه جدیدی را در روابط ترکیه با ونزوئلا گشوده است، گفت: برای رسیدن به نتایج مشخص و ملموس سخت کار خواهیم کرد. امیدوارم که این نشست منبع الهام برای ایده ها و پروژه های جدید باشد.

فاصله جغرافیایی بین کشورهای ما نباید به عنوان مانعی برای تقویت روابط و تنوع بخشیدن به همکاری ها باشد. تا زمانی که قلبهایمان به هم نزدیک باشد، فاصله جغرافیایی هیچ اهمیتی ندارد.

رجب طیب اردوغان، رئيس جمهور ترکیه بعد از دیدارش با نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا طی یک نشست مطبوعاتی مشترک در كاخ ميرافلورس در شهر کاراکاس، پایتخت این کشور اظهار داشت: «آقای مادورو در نشست فوق العاده سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در برابر حملات اسرائیل به قدس و برادران فلسطینی مان حضور داشتند و نظرات مشترکمان را ارائه کرده بودند.

اردوغان در ادامه افزود: « من همچنین خیلی خوب می دانم که این نگرش ونزوئلا، برخی از کشورهای مشخص، اشغالگر و استعمارگر را ناخرسند کرده است.

این اولین دیدار در سطح رئيس جمهور ترکیه از این کشور است و بسیار خرسندم. همچنین بسیار خوشحالم که در زادگاه سیمون بولیوار که به خاطر مبارزه علیه استعمارگران نامش در تاریخ و قلبها نقش بسته است، حضور دارم.

در دیدار دو جانبه با مادورو٬ در راستای توسعه روابطه دو جانبه ترکیه - ونزوئلا و همچنین مسائل منطقه ای و بین المللی، اقدامات انجام شده و اقداماتی که در آینده انجام خواهد شد، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

رشدی که در روابط دو جانبه در سطوح مختلف به دست آمده٬ پیامد مکانیسم های گفتگویی است که ایجاد کرده ایم. ونزوئلا موضع و نقش مهمی در سیاست های آمریکای لاتین دارد. ما در دو سال گذشته در روابطمان، تحرک و توسعه را حفظ کرده و متعهد به پیشرفت روابطمان هستیم

ما متعهد به توسعه این روابط در تمامی عرصه های سیاسی، نظامی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی هستیم. باورم دارم که بعد از این دیدار فصل جدیدی در روابط دو کشور گشوده خواهد شد.

روابط تجاری و اقتصادی دو کشور اخیرا پیشرفت چشمگیری داشته است. حجم تجارت دو جانبه که در سال 2017 حدود 154 میلیون دلار بود، در 9 ماه اول سال 2018 به بیش از 1 میلیارد دلار رسیده است.

اقتصادهای ما با یکدیگر رقابت نمی کنند بلکه مکمل یکدیگر هستند. این واقعیتی است که ما با یکدیگر رقابت نمی کنیم فرصت های جدیدی برای همکاری و پتانسیل سرمایه گذاری مشترک فراهم می کنیم.

مناسبات انسانی و تجاری میان ترکیه و ونزوئلا با این سفرها تقویت می شود. ما می توانیم دانش و تجارب خود را در بسیاری از زمینه ها مانند زیرساخت ها، ساخت و ساز، هواپیمایی، صنعت دفاع، انرژی، معدن، بهداشت، کشاورزی و گردشگری با یکدیگر به اشتراک بگذاریم.

بنا به درخواست ونزوئلا٬ قصد داریم یک مسجد در کاراکاس احداث کنیم که به دوستی دو کشور کمک کند. از ایشان در خصوص تخصیص یک مکان مناسب برای این کار درخواست کرده ام.خبرهای مرتبط