ارزیابی علی ارباش از سفر خود به تهران و دیدار با مفامات این کشور

پروفسور علی ارباش، رئیس سازمان امور دیانت ترکیه: یکی از مسائل مهم در دنیای اسلام مبارزه با اسلام هراسی است.

ارزیابی علی ارباش از سفر خود به تهران و دیدار با مفامات این کشور

پروفسور علی ارباش، رئیس سازمان امور دیانت ترکیه در ادامه دیدارهای خود در سفر به تهران با ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سید علی قاضی عسکر، نماینده رهبر ایران در امور حج و زیارت، محسن اراکی، رئیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ایران و محمدعلی تسخیری، دبيركل سابق آن دیدار کرد.

وی در این ملاقات گفت: یکی از مسائل مهم در دنیای اسلام مبارزه با اسلام هراسی است.

او با بیان اینکه اسلام هراسی که در دنیا به وجود آمده است مسلمانان را آزار می دهد، اظهار داشت: بر این باور هستم باید با اسلام هراسی از طرف دشمنان و کسانی که این دین را نمی شناسند مبارزه کنیم. درباره این می توانیم اوراق و مدارک را به اشتراک بگذاریم و در رسانه ها و فضای مجازی منتشر کنیم.

رئیس سازمان امور دیانت همچنین فعالیت بالای میسونری‌ها را یکی از چالش‌های پیش روی دنیای اسلام دانست و گفت: از دهه 1950 تا به الان تعداد مسیحیان نسبت به مسلمانان پنج برابر شده و دلیل آن هم فعالیت مبلغان مسیحی است. فعالیت آنها در کشورهای مسلمان به ویژه کشورهای آسیای مرکزی و حوزه قفقاز بسیار است.

پروفسور ارباش بر همکاری بیشتر دو نهادهای دینی فرهنگی دو کشور تاکید کرد و افزود: ما به عنوان مسلمان ممکن است در برخی موارد اختلافات داشته باشیم اما باید از آن به عنوان مزیت و فرصت استفاده کنیم و در مقابل دشمنان اسلام بایستیم.

پروفسور ارباش مساله قدس را نیز یکی دیگر از مسائل مهم در دنیای اسلام دانست و گفت: موضوع قدس همواره باید زنده بماند. بعد از اقدام آمریکا در تغییر سفارتخانه این کشور به قدس، ما فعالیت های بیشتری درباره آگاهی بخشیدن درباره موضوع قدس داریم. فلسطین مهم ترین مساله مسلمانان است. دو کشور باید تلاش مضاعف کنیم تا قدس را در جهان بشناسانیم. ما درباره این موضوع دیدارهای زیادی برگزار می کنیم.
 

ارباش در دیدار از امور حج و زیارت بر توسعه همکاری ها در حوزه خدمات آموزشی، اقتصادی و بهداشتی تاکید کرد.

ارباش درباره دلایل همکاری دو کشور در حوزه حج گفت: ترکیه و ایران بیشترین تعداد حجاج را بعد از اندونزی به حج می فرستند. ما تجربیات زیادی داریم. برای انجام حج بهتر و با کیفیت تر تجربیات را در اختیار یکدیگر قرار می دهیم.

وی با بیان اینکه حج کنگره تمامی مسلمانان جهان است، ادامه داد: ما باید تجارب را به اشتراک بگذاریم تا حج محلی برای صلح و وحدت باشد.

علی ارباش، رئیس سازمان امور دینی ترکیه در دیدار با محسن اراکی، رئیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ایران و محمدعلی تسخیری، دبيركل سابق آن در هتل آزادی تهران تروریسم، اسلام‌هراسی، فقر، جنگ و جهالت را از جمله مشکلات جهان اسلام و مسلمانان دانست.

ارباش در ادامه همچنین تاکید کرد: دو کشور می‌توانند کارهای بسیاری برای رفع معضلات جهان اسلام انجام دهند. آنچه بر عهده ماست، تلاش برای از بین بردن این موانع با صبر و اراده قوی است.

وی با تاکید بر ضرورت مسئولیت پذیری علمای دو کشور دوست و برادر در رفع معضلات جهان اسلام گفت: قدرت‌های صهیونیستی و امپریالیستی برای رسیدن به اهداف خود در منطقه از گسترش روابط دوستانه میان ترکیه و ایران ناراحت و نگران هستند.

علی ارباش در ادامه اضافه کرد: این قدرت‌ها به دنبال برجسته‌كردن مسائل اختلافاتی میان شيعيان و اهل‌تسنن هستند لذا باید به عنوان اندیشمندان دو کشور در جلوگیری از این توطئه‌ها و دامن زدن اختلافات تمام تلاش خود را به کار گیرم.

رئیس سازمان امور دینی ترکیه در پایان بر اهمیت نقش علما در مقابله با خونریزی در کشورهای اسلامی تاکید و تصریح کرد: از هر قطره خونی که در سرزمین های اسلامی از جمله سوریه ریخته می شود، ما به عنوان علما مسئول هستیم. از اینکه سرزمین فلسطین هنوز هم زیر اشغال قرار دارد هم ما مسئول هستیم. برای حل این مشکلات باید بیشتر تلاش کنیم.خبرهای مرتبط