سخنان تیلرسون درباره حضور نظامی ایران در منطقه

وزیر امور خارجه آمریکا از ایران خواست تا نظامیان خود را از برخی کشورهای منطقه خارج کند

سخنان تیلرسون درباره حضور نظامی ایران در منطقه

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا حضور نظامیان ایرانی در کشورهای سوریه، عراق، یمن و لبنان را منجر به بی ثباتی منطقه دانسته و خواستار خروج نیروهای ایرانی از این کشورها شد.

تیلرسون که با شبکه تلویزیونی عرب زبان «الحره» عراق گفتگو می کرد، با اشاره به تحولات منطقه ای به ویژه عراق و سوریه و حضور نظامی آمریکا در این کشورها اظهار داشت: این موضوع را با دولت نخست وزیر حیدرالعبادی نیز بررسی خواهیم کرد. او نیز اظهار کرد که برخی شبه نظامیان داعش هنوز هم تهدیدی علیه عراق هستند و تا مطمئن شدن از شکست کامل آنها به حضور خود در این کشورها ادامه خواهیم داد.

وی همچنین تاکید کرد که نظامیان آمریکایی تا شکست کامل داعش در سوریه حضور خواهند داشت.

تیلرسون با اشاره به اینکه وی نیز مانند جامعه بین المللی مخالف حضور نظامی ایران در کشورهای سوریه، عراق، یمن و لبنان است، افزود: "این حضور نه کمکی به برقراری ثبات و نه کمکی برای امنیت شهروندان این کشورها خواهد داشت. بار دیگر از تهران می خواهیم که نیروهایش را از کشورهای مذکور خارج کند. تهدیدات حزب الله در سوریه و لبنان علیه اسرائیل را جدی می گیریم. از وضعیت بی ثبات کننده سوریه نه تنها برای اسرائیل بلکه برای کشورهای ترکیه و اردن نیز نگران هستیم. به این دلیل تا شکست کامل داعش در سوریه حضور خواهیم داشت."

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین با اشاره بر لزوم بازسازی عراق تصریح کرد: شرکت های آمریکایی نیز می توانند در کشورهای دارای حاکمیت و قانون فعالیت کنند. این موضوع در بلند مدت نیز تقویت کننده حاکمیت عراق خواهد بود.خبرهای مرتبط