Campionatul European de Haltere Under 23

Nuray Levent a câștigat 3 medalii de argint la smuls, cu 92 kg, la aruncat, cu 116 kg, şi la total, cu 208 kg.

Sportiva Nuray Levent din Turcia s-a clasat pe locul doi la Campionatul European de Haltere Under 23, la categoria 63 kg, femei.

Potrivit comunicatului Federației Turce de Haltere în a patra zi a Campionatului European de Haltere organizat în orașul Zamosc din Polonia, la care participă 342 de sportivi din 35 de țări, Nuray Levent a câștigat 3 medalii de argint la smuls, cu 92 kg, la aruncat, cu 116 kg, şi la total, cu 208 kg.

Pe de alta parte, Berfin Altun, la categoria 69 kg, a câștigat medalia de aur la aruncat, cu 115 kg, s-a clasat pe locul 4 la smuls cu 85 kg și la total cu 200 kg.

Sportivii turci au câștigat în total 19 medalii: 8 medalii de aur, 6 de argint, 5 de bronz.